Abdi İpekçi Sözleri

Sizler için hazırlayıp derlediğimiz en güzel Abdi İpekçi Sözleri ve Abdi İpekçi kitap alıntılarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Basın hürriyetini koruma yolu kendi kendini kontroldür.

Bütün totaliter rejimlere olduğu gibi komünizme de karşıyız. İnsanın geleneksel değerlerine inanmayan, mülkiyet hakkını kökünden yok eden, özgürlükleri silip süpüren bu rejim insanları mutlu edemez.

Mehtaplı bir gece idi. Tepemde koskoca bir ay, bütün ışığını gözümün içine dolduruyordu. Elektrik olsa düğmeyi çevirir uyurdum. Fakat mehtabı nasıl söndürmeli?

Hayvanlar Afrika’da günlük hayata karakterini veren bir unsurdur. Afrikalılar, vahşi hayvanların bulundukları mıntıkalarda yaşarlar, onlardan korkarlar, onları yerler ve onlara taparlar.

Öyle bir anayasa yapın ki, bir daha ihlali mümkün olmasın.

Yaşamakta olduğumuz günler göstermektedir ki, güçlü liderler ne kadar yaşlanırsa yaşlansınlar siyasetten ayrılmaları kolay olmamaktadır.

O gün Nakivubo stadyumunda lezzetine, eğlencesine doyamadığımız bir futbol seyrettik. Hele Kenya takımında Sesera isminde bir sol açık vardı ki, Lefter en iyi gününde bundan iyi oynayamazdı.

Bütün Afrikada olduğu gibi Uganda’da muzdan alkollü içkiler yapılıyor. Hem de bir değil iki çeşit… Bir nevi biraya benzeyenine ‘Pombe’ rakıyı andıranına da ‘Varagi’ diyorlar.

İşte Afrika budur.. Ama Afrika sadece bu değildir. Stanley’lerin,Livingstone’ların Speke’lerin devrinde muazzam kıt’a…

O güne kadar sadece hayvanat bahçelerinde kafesleri arasına hapsedilmiş olarak gördüğümüz hayvanlar birer birer tabiî mekanlarını içinde karşımıza çıkıyordu.Filler,zürafalar,zebralar,maymunlar, gergedanlar.. Ne ararsanız.Onlardan gelmesi muhtemel tehlikeye karşı alınan tedbir çok basitti:Bulunduğunuz vasıtanın içinden çıkmamak.Bu tedbir aynı zamanda riayeti mecburi bir kaide idi.Amboseli’ye gelen ziyaretçilerin vasıtaların dışına çıkmaları,yürüyerek dolaşmaları yasaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir