Augustinus Sözleri

Filozof Augustinus’un söylemiş olduğu özlü sözleri sizler için hazırlayıp derledik.

Augustinus Kimdir?

Augustinus (354 – 430) yılları arasında yaşamış olan ünlü Hıristiyan düşünürdür. Temel eserleri: Civitas Dei (Tanrı Devleti), Confessiones (İtiraflar), Epistolae (Mektuplar)’dır. Augustinus, bir tanrıbilimci olmasının yanı sıra, Batı düşüncesi içinde ünlü ve etkili filozoflarındandır. Onun yapıtları tanrıbilimsel olmakla birlikte, felsefi sorunları da içeren nitelikler göstermesi bakımından ayrıca önem taşımaktadır. Sonradan modern felsefe de tartışılacak olan pek çok tartışmayı Augustinus’un yürüttüğü görülür.

İşte sizler için hazırladığımız en güzel ve özel Augustinus sözleri;

İnsan olarak doğmuş olduğunu hatırladıkça çok fazla endişeni ortadan kaldırıp atamazsın.

Kuşkulanıyorsam varım.

İnanç görmediğimize inanmaktır. Bunun mükafatı ise inandığımızı görmektir. Aurelius Augustinus

Biz insanlar yaşamımızın sıradan zevklerini sıkıntı çekme pahasına elde ederiz, ister hiç beklemediğimiz ve irademiz dışında karşılaştığımız sıkıntılar olsun bunlar, isterse beklemediğimiz ve bilerek başımıza doladığımız sıkıntılar. Açlık çekmenin, susuz kalmanın rahatsız ediciliğini bilmeseydik yemenin içmenin zevkine varamazdık. İçkiler tuzlu şeyler yerler ki, içki içme arzuları rahatsız edici bir hal alsın, içki içtikleri anda da bu arzu dinsin yerini keyfe bıraksın. Adettendir, nişanlı kızlar hemen kocaya verilmezler, önce koca bir iç çekecek, bekleyecek ki, kendisine verilen gelini öyle ucuza kapattım sanmasın.

Tanrı bize her şeyi bilmek hatta kendisini de bilmek yeteneğini vermiştir.

Felsefe tanrıyı bilmektir ve gerçek felsefeyle, gerçek din özdeştir.

Tanrım beni iffetli kıl, ama henüz değil.

Şüpheli ve bilime aykırı yorumlar yapmamaya dikkat etmeliyiz.böylece tanrı’nın sözünü inançsızlara alay konusu yapmaktan kaçınmış oluruz.

Var olduğum için: yaşıyordum: hissedebiliyordum: varlığımın kaynağı o gizemli tekliğin mührü olan kişiliğimi koruya biliyordum.

Yarının derdi yarının olsun. Her günün derdi kendine yeter. Sen bugünü kullanmaya bak.

Kendi yüreğinize geri dönün inançsız ruhlar, sizi yaratan ona yapışın. Onunla durun; düşmezsiniz; onda dinlenin, huzur bulursunuz. Aurelius Augustinus

Mucizeler tabiata aykırı değildir, sadece tabiat hakkında bildiklerimize aykırıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir