Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

Alternatif tıp diyince ilk akla gelen besinlerden biri olan çörek otu gerek herkesin kolaylıkla bulabilmesi gerekse fiyatının uygunluğu sebebiyle oldukça pöpüler olan bir besin kaynağıdır. Her derde deva olarak nitelendirilen çörek otunun birbirinden farklı yararları mevcuttur.

Bir çok farklı tüketim şekli olan çörek otu en sık olarak yemekler de, suya karıştırılarak veya mervelerin üstüne serpilerek tüketilmektedir. Her besin de olduğu gibi çörek otunun da fazla tüketilmesinin zararları mevcuttur. İçerisin de bulunan yoğun yağ sebebiyle çok fazla tüketilmesi doğru değildir. Günlük 3 çay kaşığından fazla tüketilmesi tavsiye edilmeyen çörek otunun ezilerek tüketilmesi de seçenekler arasındadır.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?
1:Sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olur, hazmı kolaylaştırır.
2:Baş ağrısına iyi gelmektedir.
3:Sinüzit tedavisinde kullanılmaktadır.
4:Mide bulantısı ve mide ağrısına iyi gelmektedir.
5:İçerisin de A,B ve C vitaminleri barındırması sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
6:Gaz giderici özelliği vardır.
7:Diyabet tedavisin de kullanılmaktadır.
8:Alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.
9:Kolestrol ve yüksek tansiyonu dengelemektedir.
10:Cildin uzun süre nemli kalmasına yardımcı olur ve cildeki kuruluğu en aza indirir.
11:Saç bakımın da saçların gürleşmesi, dökülmesini azaltma ve uzuması için kullanılır.
12:Vücutta ki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
13:Tümor hücrelerinin büyümesini engellemektedir.
14:Stresi azaltmaktadır.
15:Kronik yorgunluğa iyi gelmektedir.

Saç bakımında Nasıl Kullanılır?
Kozmetik sektöründe bir çok farklı alanda kullanılan çörek otu yağı özellikle saç köklerinin güçlenmesi için kullanılmaktadır. Şampuan, saç kremi ve özellikle saç serumların da yoğun olarak kullanılan çörek otu yağının saçlara bakım yaptığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sadece saç köklerinin güçlenmesine değil saç derisin de oluşan egzama ve kepek problemlerinin de tevavisin de kullanılmaktadır. İçerisin de bulunan protein ile saça bakım yaparken aynı zaman da saç derisinde oluşan problemleride gidermektedir. Saçın en ince katmanlarına girerek hasar görmüş, yanmış veya yıpranmış saçı onarabilmektedir. İçerisin de bulunan yağ asitleri kalsiym, demir, foffor, magnezyum ve bir çok vitamin içermektedir. Doğal yağ şeklinde satın alarak duştan yarım saat önce saç köklerinden saç diplerine kadar masaj yapıp serum şeklinde uygulayabileceğiniz gibi yağdan bir kaç damla şampuanınıza da damlatabilirsiniz. Bir çok yerde satılan çörek otlu şampuanları alabileceğiniz gibi bir çok farklı yağı karıştırarak kendi serumunuzu da elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir