D Harfi ile Başlayan Tekerlemeler

Düzgün konuşmak ve karşımızdakine kendimizi ifade edebilmek için diksiyon çok önemli. Diksiyonumuzu düzeltmek için en başlı çalışmamız gereken ise tekerlemeleri tekrar etmek. Bizde sizler için sitemizde D harfi ile başlayan tekerlemeleri sizler için hazırladık. Tekerlemelerin çoğu özgün olup sizlerde bildiğiniz güncel D harfi ile başlayan tekerlemeleri yorum kısmından bizlerle paylaşabilir ve diksiyonumuz için gelişmemizde katkı sunabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız en güzel D harfi ile başlayan tekerlemeler;

D harfi ile başlayan tekerlemelere geçmeden önce aşağıdaki alıştırma kelimeleri ile d harfi diksiyon geliştirmelerinizi yapabilirsiniz. Bu kelimeleri dilerseniz sizlerde çoğaltarak tekrar edebilirsiniz. Tekerlemelerden daha faydalı bir egzersiz olan bu çalışmayı mutlaka devamlı tekrarlayın.

DA DE DI Dİ DO DÖ DU DÜ
DAD DED DID DİD DOD DÖD DUD DÜD
DADA DEDE DIDI DİDİ DODO DÖDÖ DUDU DÜDÜ
DADEDA DEDADE DIDİDI DİDIDİ DODÖDO DÖDODÖ DUDÜDU DÜDUDÜ

D Harfi ile Başlayan Tekerlemeler

Dım dım da dım dım, dım dım da dım dım, dım dım da dım dım, ben bu dımdımdan bıktım.

Dum dum kurşunu düm düm değil, dom dom patlar.

Dombaylı dümbül düdük dümbelekçi düdükçünün debdebe delisi dadaylı dedikoducu didaktik dedesi Dodurgalı didikçi dudu dadısı ile dudaksıllaştırmadıkları için durup dinlenmeden dadadididödödududüdüdododıdı dedi durdu.

Dört deryanın deresini dört dergahın derbendine devrederlerse: Dört deryanın deresini dört dergahın derbendine devrederlerse, dört deryadan dört dert, dört dergahtan dört dev çıkar.

Dörtyollu döşemeci döşemelerin döşüntülerini dört köşe döşeklere döndüre döndüre döktü.

Deli dudullu, divane dar dede, doksan dokuz yüz doksan dokuz defa dede diyemedi.

Düdüklü düğmeci Dünden beri düşüne düşüne düğme düzünelerini düzgün düzeltemedi.

Düşkün düşündes düşünselde düşçü düşümsellikle düşünceleme düşselliğini düşünüden düşürmez. Düşürtürse eğer düşüncelik düşüncesizlikle düşündürücü bir düşüncellik kazanır.

Dubaracı Dursun dutluğun duvarındaki durakta durdu.

Dadaylı davulcu davuluna dayanan davut dayıyı darbukayla darb etti.

Doksan dokuz dolaplı doktor dolandırıcı dondurmacıdan dopdolu dondurma dolabı aldı.

Dedemanda dayımın düdük delisi debdebeli deli dolu Doğan, doya doya doydum demeden, dedim dediye dırdıra düşmeden gitti.

Değirmene girdi köpek, değirmenci çaldı kötek, hem kepek yedi köpek, hem kötek yedi köpek.

Dilber dilbaz dindar dilavere dilbaz diyerek, dikişlerini dikti.

Dardünyada delilerle dertli dedeler içinde didindin durdun da kendi derdini döküp dereden tepeden dört çift lakırdı edecek bir hemderdi neden bulamadın?

Damdan geldim, dedem dedim, demli çay istiyor.

Dadaylı dadımın Dodurgalı düdük delisi dedesi diline doladığı debdebeli dedim dedisiyle dırdırını dilinden düşürüp de bir kez olsun doya doya düden diyemeden, düdenin dallara doldurduğu doyumlu yemişlerden doyasıya yiyemeden dâr-ı dünyadan göçüp gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir