Etkili İletişim Kurmak Neden Önemli?

Etkili iletişim kurmak insan hayatını birçok alanda etkiler. Etkili iletişim kurmanın önemini tam olarak anlayabilmek için öncelikle iletişimin anlamını bilmek gerekir. İletişim bilgilerin, duyguların ve düşüncelerin karşı tarafa aktarılmasına denir. En bilinen iletişim türleri konuşmak ve yazmaktır ancak beden dili kullanılarak da karşı tarafa çeşitli mesajlar gönderilerek iletişim kurulabilir. İletişim olumlu bir kavram olarak gözükse de kurulan her iletişim olumlu sonuçlar doğurmaz. İletişim kurarken istenilen sonucu elde edebilmek için kurulan iletişimin etkili olması gerekir. Tartışmalar, ağız dalaşları, kavgalar gibi birçok olumsuz durum yanlış iletişim kurmaktan kaynaklanır. Bu durumu engellemek ise bireylerin kendilerini doğru ifade edebilmeleri ile gerçekleşir. Etkili iletişim kurmak tüm bu nedenlerden dolayı büyük önem taşır.

Etkili İletişim Kurmanın Avantajları

Etkili iletişim kurmak hem günlük yaşamda hem de iş hayatında birçok avantaj elde etmeyi sağlar. İnsanlar bilgi ve fikirlerini karşı tarafa tam olarak aktarabilmek için etkili bir iletişime ihtiyaç duyar. Etkili iletişimle bireyler sosyal çevrelerinde kendilerini doğru ifade edebilecekleri için daha iyi arkadaşlıklar kurarlar. İletişimin doğru şekilde kurulması yanlış anlamaların ve yanlış anlaşılmaların önüne geçeceği için gereksiz tartışmaları da önlemektedir. Huzurlu bir ortam sağlıklı kurulan iletişimle mümkün olur. Ayrıca hem iş görüşmelerinde hem de iş yaşamında etkili iletişim bireylerin başarıya ulaşmasına yardımcı olur. Özellikle mülakatlarda etkili iletişim kuran bireyler rakiplerine göre bir adım daha önde bulunurlar. Etkili iletişimle bireyin öz güveni de artar. Öz güveni yüksek insanlar ise fikirlerini açıkça belirtir ve anlatmak istediklerini karşı tarafa daha iyi aktarır. Etkili iletişimle insanları ikna edebilmek de oldukça kolaylaşır. İnsanların gözünde olumlu bir imaj çizebilmek için de kurulan iletişimin etkili olması gerekir. Etkili iletişim kurmak ekip çalışmalarının verimli geçmesini de etkiler. Ayrıca doğru kararlar alabilmek de etkili iletişimin avantajları arasında yer alır. Bu durumdan dolayı bireyler doğrudan ya da dolaylı yoldan istedikleri konularda başarıyı elde ederler. Kısaca yaşamın her alanında etkili iletişime ihtiyaç var. İletişim gücü kuvvetli olan insanlar doğru iletişim kurmayan kişilere göre her konuda daha avantajlı olur.

Etkili İletişim Nasıl Kurulur

Etkili iletişim kurabilmek için bireylerin dikkat etmesi gereken birtakım önemli noktalar var. İyi bir iletişim kurabilmek için her şeyden önce iyi bir dinleyici olmak gerekir. Çünkü iletişim sadece karşı tarafa kendini anlatmak değildir. Başkalarının da ne anlattığını doğru anlamak gerekir. Üstelik karşı tarafın söylemek istediklerini tamamıyla anlayamamak doğru cevap verebilme olasılığını da azaltır. Etkili iletişimin bir diğer önemli faktörü ise göz teması kurmak. Konuşurken gözlerini kaçırmak yerine göz teması kurarak iletişim kuran bireyler karşı tarafa güven duygusu aşılar. İyi bir iletişimin bir diğer olmazsa olmaz kuralı ise jest ve mimikleri doğru şekilde kullanmak. Kişiler farkında olmasa bile beden dili ile karşı tarafa olumlu ve olumsuz çeşitli mesajlar gönderir. Bu nedenle etkili iletişim kurmak isteyen bireyler vücut diline de hakim olmalılar. Ayrıca iletişimin etkili olması için konuşurken emir veren, tehdit içeren ve yargılayıcı sözcükler kullanılmamalı. Bir şeyler anlatılırken alaycı üsluptan da uzak durmak gerekir. Hem anlatırken hem de karşı tarafı dinlerken kesinlikle başka işlerle meşgul olmamak gerekir. Aksi durumda karşı tarafı önemsemediğiniz izlenimini vermiş olursunuz. Üstelik bu durum birçok kişi tarafından saygısızlık olarak da değerlendirilebilir. Tüm bu faktörlere dikkat edilirse daha etkili bir iletişim sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir