Gebelikte folik asit neden önemlidir ?

Folik asit, vücudumuz için çok önemli bir yapı taşıdır. Folat olarak da bilinen B vitamin grubunun bir üyesidir. DNA sentezi, yenilenen kan hücreleri, bazı beyin ve sinir hastalıklarının önlenmesi gibi konularda önemli görevlere sahiptir. Doğada tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Folik asit, gebeliğin tespitinden sonra hamile anne adaylarına mutlaka içilmesi tavsiye edilmektedir. Planlanan gebeliklerde ise gebelik öncesinde folik asit rezervlerinin mümkün olan en üst düzeye çıkmasını sağlamak amacıyla takviye yapılmaktadır. Bu takviyeler sayesinde, hamilelik süresince azalan folik asit rezervlerinin, bebeğin beyin ve omurilik oluşumunda yaratacağı sorunlar en alt seviyeye indirilmiş olmaktadır. Gebelik süresince folik asit miktarı istenilen düzeye ulaşamazsa, huzursuz bacak sendromu denilen bacağa sürekli kramp girmesi gibi anne adayını zorlayan durumlar ile karşılaşılmaktadır. Bunun yanı sıra, unutkanlık ve yorgunluk hissi en sık görülen diğer belirtilerdendir.

Ülkemizde planlı gebelikler plansız gebeliklere oranla daha az görüldüğünden ötürü gebelik öncesi folik asit kullanımı düşük düzeydedir. Bu sebeple gebelik tespit edildiği andan itibaren folik asit kullanımına dikkat edilmeli ve aksatılmamalıdır. Aksi takdirde bebekte gelişecek herhangi bir hasar hayat boyu aile ve bebeği etkileyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir