İlim İle İlgili Güzel Sözler

İlim sahibi olmak her yaştan kadın ve erkeler için çok önemlidir. Peki, İlim İle İlgili Güzel Sözler nelerdir? İlim sahibi olmak kişilere her anlamda farklı bakış açıları kazandırır. İlim sahibi olmak genel olarak iki başlık altında incelenir. Bunlardan birincisi dini ilimdir. Kişilerin din, tarih ve dil bakımından kendilerini geliştirmiş olmaları anlamına gelir.

Bir diğer ilim kavramı ise bilim ile bağdaştırılır. Kişilerin matematik, felsefe, astronomi ve tıbbi açıdan kendilerini geliştirmelerini kapsar. Her ikisi de bilinçli bir birey olmak ve olaylara farklı bakış açıları ile bakabilmek açısından çok önemlidir. İlimin her türlüsü önce kişiler daha sonrasında ise toplumu ve daha sonrasında ise bir ülkeyi daha başarılı yerlere taşır.

İlim İle İlgili Sözler

Uzun yıllar boyunca gerek din insanları gerek bilim insanları tarafından ilimin önemine değinmek amacı ile birçok güzel söz söylenmiş ve bu sözler yıllar boyu yaşayan nesillere örnek olmuştur.

Birçok kişi tarafından bilinen bazı ilim ile ilgili güzel sözler şunlardır;

  • İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. (Hacı Bektaş-i Veli)
  • İlimsiz din topal, dinsiz ilim kördür. (Albert Einstein)
  • Her şeyin bir yolu vardır. Cennetin yolu da ilimdir. (Hz. Muhammed)
  • İlmi yazıp kitap haline getirmek kaydetmek suretiyle okuyunuz. (Hz. Muhammed)
  • İlim servetten daha kıymetlidir.

Çünkü serveti sen korursun, ancak ilim seni korur. (Hz. Ali) Bu ve bunun gibi ilmi birçok ilkenin önüne koyan ve uzun yıllar boyunca öneminin ne kadar büyük olduğunu anlayabileceğimiz milyonlarca güzel söz vardır.

İlim İle İlgili Güzel Sözler
İlim İle İlgili Güzel Sözler

İlmin Yıllar İçindeki Önemi

İnsanlık tarihinin başından beri toplumlar kendilerini ilimle geliştirmiş ve bir sonraki nesillere de tecrübelerini ilim ile ilgili sözler bırakarak anlatmışlardır. Farklı dini görüşlere veya bilimsel görüşlere sahip olan tüm kişileri bir araya getiren en önemli etkenlerden birisi ilimin varlığıdır.

Günümüzde de aile başta olmak üzere ilkokullardan üniversitelere kadar tüm eğitim seviyelerinde ilimin öneminin anlaşılabilmesi için yıllarca adından bahsettiren kişiler tarafından söylenmiş olan güzel sözler sıklıkla hatırlatılır ve ilham olması sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir