Kadınların Boşanma Sürecinde Yaşadığı Zorluklar

Bir kadın için boşanmak, hayatında yaşadığı en büyük dönüm noktasıdır. Kolay değildir, bu kararı verene kadar geçirilen süre, oldukça yıpratıcı ve yorucudur.

Önünüze birçok sıkıntılar çıkacaktır. Ekonomik olarak neler yaşayacağınız, çocukların hangi tarafta hayatlarını sürdüreceği, toplum baskısı, aile ve arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizin nasıl olacağı vs. boşanma aşamasında olduğunuz eşinizin ve sizin maddi manevi bu savaştan en az yara alarak, bu kararı verebilmek  oldukça güçlü olmanızı gerektirir. Ne pahasına olursa olsun, hayatınızda yeni bir sayfa açabilmek için büyük bir mücadele vermesi gerekiyor bir kadının.  Aldatılmayı, aşağılanmayı, hor görülmeyi ya da şiddeti sineye çekip katlanacak yada kendi ayaklarının üzerinde durarak hayatı korkmadan huzurlu ve özgürce yaşama hakkını kazanacak.

Doğum gibi düşünmek gerekiyor yeni bir hayata başlamayı dokuz aylık zorlu bir sürecin sonunda büyük sancılar çekerek o dünyalar güzeli yavrunuzu bu süreçten geçmeden kucağınıza alamıyorsunuz. Ama onu kucakladığınızda çektiğiniz tüm sıkıntıları unuttuğunuz gibi boşanma sürecinde de güçlü olmak, sıkıntılara göğüs germek gerekiyor. Boşanma sürecinde duygusal anlamda çoğu zaman oldukça yoğun duygular sizi saracak, onu gördüğünüzde dolu dolu gözlerle bakarak , bitmesi gerektiğini ona anlatmaya çalışacaksınız.

En zor taraflarından biri de ; Hakimin artık boşanmaya karar verilmiştir deyip evraklara imzaları atarken, boğazınızın düğümlenmesi ve artık iki yabancı olarak o salondan çıkmak.

Boşanma süreci bir bayan için oldukça zor, çünkü sizi kimse teselli etmiyor, tam tersi suçlamalara maruz kalındığı gibi, çocuklar için katlanmamız gerektiği, nasihatlerini uzun uzun dinlemek zorunda kalıyorsunuz. Yaşadıklarınızı anlayan kişi sayısı oldukça az oluyor.  Ama bilmiyorlar ki o yuvada yalnız olduğunuzu, solup gittiğinizi, çaresizliklerinizi, kimseye anlatamıyorsunuz. Ayrılıktan sonra yalnızlığa alışmak, çocukların bu süreçte ki duygularını, hüzünlerini, yeni hayatlarına alışmalarına yardımcı olmak görevi de biz annelere düşüyor. Alıştığınız bir hayatı tarzını terk edip, yeni bir yaşam tarzını benimsemek çok kolay olmuyor.

Sonuç olarak zaman her şeyin ilacıdır. Tüm Kadınlar mutlu, değer verildiği, huzurlu olduğu, bir yuvayı asla yıkmak istemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir