Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir

Yoğun çalışma temposu, bitkinlik iklimlerin sürekli ani olarak değişmesi insanların birçok hastalığa yenik düşmesine sebep olur. Bunların sonucunda kişilerin grip, nezle, ateş, ses kesikliği gibi hastalıklara yakalanması kaçınılmaz olur. Bu hastalıklara yakalanan kişi güçsüz düşer, bitkinleşir, kendini yorgun hisseder. Bu gibi durumlardan kurtulmak elbette ki mümkündür.

Ses kesikliği, insan için radyonun sesinin kısılması gibidir. İnsan kendisini ifade edemez. İfade etmek ve konuşmak için kendini yıpratır ve dayanılmaz acılara neden olur. Yakalandığımız grip, nezle. Yüksek miktarda alkol ve sigara kullanma, yüksek sesle konuşma, aşırı soğuk ve sıcak yiyecekler tüketme bu hastalık için bulunulmaz nimettir.  Peki, ses kısıklığına ne iyi gelir? Elbette ki kişinin kendine dikkat etmesi ve doğanın getirdiği nimetleri kullanarak bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Ses Kısıklığı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ses kısıklığı tedavisinde kirli hava olan ortamda bulunmak sakıncalıdır. İlk olarak yapılması gereken bol ılık su içmek olacaktır. Bol su içmek ses tellerimizi temiz ve nemli tutacaktır. Düzenli olarak uyumak vücudumuzu dinlendirir ve uykusuz kalmak ses tellerimizin bir numaralı düşmanı olmaktadır. Doğanın bize verdiği nimetlerden biri olan zencefil ve balı karıştırarak bu hasatlıktan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Ilık sütun içine bal ve karabiber atarak boğazlarımızı ve ses tellerinizi rahatlatabilirsiniz.

Kış aylarında insanın dostu olan c vitamini ses tellerinin düzelmesinde önemli rol oynamaktadır. C vitamini içeren portakal, mandalina gibi yiyecekler ses tellerin düzelmesine yardımcı olacaktır. Turp kaynatılıp balla karıştırılarak gargara yapılabilir. Ilık bir papatya çayı boğazlarımızın rahatlamasına sebep olur. Herkesin bildiği bir diğer yolda yumurtadır. Çiğ yemek yerine rafadan tüketebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise hastalık geçinceye kadar daha az konuşmak olur. Eğer bu yöntemlerle sonuca ulaşamıyorsak ciddi bir sağlık sorunumuz olabilir ve aile doktorumuza hemen başvurmak en doğru ve etkili tercih olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir