Yaşlanmayı önleyen besinler

Yaşlanmayı önleyen besinler

Yıllar geçtikçe insanların vücutları birtakım değişikliklere uğrar. Her ne kadar ruhumuz yaşlanmasa da bedenimiz hayatın yorgunluğunu bir süre sonra yansıtmaya başlar. Bu belirtiler yaşlanma olarak adlandırılsa da aslında yıpranmadan başka bir şey değildir. İnsanların yıllara meydan okuyup yaşlanmaması mümkün olmasa da bunu önleyici ve geciktirici önlemler alınabilir. Bunun için ilk olarak yaşlanmayı önleyen besinler hakkında bilgi sahibi olunmalı ve bu besinleri hayatımızın merkezine koymalıyız.

Kadın veya erkek fark etmeksizin yaşlılık belirtileri belli bir yaştan sonra kendini göstermeye başlar. Bunların başında; yüzdeki kırışıklıklar, saçların ağarması, vücut direncinin düşmesi gibi faktörler gelir. Elbette her zaman genç kalmak mümkün değildir ancak süreyi uzatmak mümkündür. Yaşlanmayı önleyen besinler tüketerek gençliğinizin ömrünü uzatabilirsiniz. İşte o mucizevi besinler:

  • Hayat kaynağımız su: Doğanın bize sunduğu en doğal ve tarifsiz tat hiç şüphesiz sudur. Susuz bir hayat düşünülemez ancak insanlar yeteri kadar su tüketmemektedir. Bireylerin günlük su ihtiyaçları doğrultusunda 2,5-3 litre civarı su içmesi gerekir. Bu kurala uyarak ve düzenli olarak yüzünüzü yıkayarak genç kalmayı başarabilirsiniz.
  • Turuncu renkli mucize havuç: Sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden olan havucun sağlığa faydaları bilinmektedir. Bunun yanı sıra cilde de faydaları saymakla bitmez. Özellikle antioksidan yapısı ile cildin renk dengesini sağlar. Bu da her zaman genç ve pürüzsüz görünmenize yardımcı olacaktır.
  • Protein deposu yumurta: Kahvaltı masasında ilk göze çarpan besinlerden biridir. Doyurucu özelliğiyle zayıflamaya da yardımcı olur.  Genç kalmak ve kırışıklıklardan kurtulmak isteyenlerin de tercih edebileceği mineral zengini bir besindir. Günde iki yumurta yemek en az 10 yaş gençleştirir.
  • Somon balığı: Balığın sağlık açısından önemi zaten bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni zengin omega 3 kaynağı olmasıdır. İnsan vücudu omega3 yönünden zayıftır bu nedenle genç bir görünüm için balık tüketimi şarttır.
  • Yağ deposu ceviz: İnsan vücudunun ihtiyacı olan yağın hemen hepsini karşılayabilecek bir besin kaynağıdır. Ceviz de tıpkı balık gibi omega 3 açısından zengindir. Bu nedenle hem diyet programlarında tavsiye edilir hem de cilt problemlerinin giderilmesi için önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir