Bahane İle İlgili Sözler

Mazeret ve bahane konusunda söz arayanlar bahane ile ilgili sözler araştırması yaparak bu durumu çözüm bulabilirler. Bahaneler hayatımızın önemli birer parçalarıdır. İnsan hayatı boyunca yaptığı birçok işte bahane bulmaya çalışır. Bahane bulmak insanın fıtratında olan bir davranıştır. Fakat bu davranışı sürekli yerine getirmek doğru değildir.

Bazı insanlar çok nadiren bahanelere sığınırken bazıları ise sürekli olarak bahanelere sığınır. Bahane ile ilgili sözlerle bu davranışın ne anlam ifade ettiğini anlayabilirsiniz. Özellikle de sürekli bahaneler sunan insanlara bu sözleri hediye edebilirsiniz. Herkesle rahatça paylaşabileceğiniz bu sözler, hafızanızda önemli bir yer edinecektir.

Bahane İle İlgili Atasözleri

Bahane çok eski dönemlerden beri kullanılan bir kavramdır. Bu nedenle insan hayatının hemen her alanında öne çıkan bir durumdur.

Bahane ile ilgili söylenen atasözleri şunlardır:

  • Bahanesiz ölüm olmaz.
  • ​​​​​Gönül ne kahve ister ne kahvehane; gönül sohbet ister kahve bahane.
  • Tedbirde kusur eden, takdire bahane bulur.

Sözleri, bahane ile ilgili söylenen atasözleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bahane İle İlgili Mevlana Sözleri

Bahane birçok ünlü düşünürün de dikkatini çeken bir kavram olmuştur. Bu düşünürlerden biri de Mevlana’dır.

Mevlana’nın bahane ile ilgili söylediği sözlerden bazıları şunlardır:

  • Kimi insan yaşadığı zorlukları bahane edip Allah’tan uzaklaşır, kimi insan da yaşadığı zorlukları esile edip Allah’a yakınlaşır.
  • Ey sevgili! Seni sevmeye bir bahane yeter.
  • Vazifesini tam yerine getirmemiş olanın vicdan yarasına ne mazeretin devası ne ilacın şifası deva getirmiş.

Gibi sözler Mevlana’nın bahane ile ilgili söylemiş olduğu anlamlı sözlerdir.

Bahane İle İlgili Sözler
Bahane İle İlgili Sözler

Anlamlı Sözler

Bahane, insanın çıkmaza girdiği zaman başvurdu ilk şeydir. Bundan dolayı çaresiz kalan her insan bahanelere başvurur. Ancak her durumda bahaneye başvurmak doğru bir şey değildir. Eğer bir yakınınız ya da sevdiğiniz kişi sürekli bahanelere sığınıyorsa ona bahane ile ilgili anlamlı sözlerden söyleyebilirsiniz.

Bahane ile ilgili anlamlı sözler, karşınızdaki kişinin bahane kavramına olan yaklaşımında daha dikkatli davranmasını sağlayacaktır. Özellikle bahanelere sığınan biriyseniz bu sözleri okuduğunuzda kendinizi eleştirmeye başlayacaksınız. Bu sayede bahanenin hayatınızda tam olarak nerede olduğunu göreceksiniz.

Bir yorum Sizinkini ekleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir