Kadın Erkek İlişkilerinde Şiddet

Sevgilisinden veya eşinden psikolojik ve fiziksel şiddet görenlerin sayısı giderek artarken bu konuda pek çok konuda gündeme gelmektedir. Özellikle kadına şiddet vakalarında yapılan araştırmalarda her üç kadından birinin eşinden ya da sevgilisinden fiziksel şiddet görmesi hatta öldürülmeye kadar varan olayların meydana gelmesi de oldukça dikkat çekicidir. 

Kadın erkek ilişkilerinde yaşanan iktidar mücadelesi ile uzmanlar kadına şiddet ve ikili ilişkilerde şiddet konuları bağdaştırmaktadır. İktidar olma amacı kadın erkek ilişkilerinde çoğu zaman taraflardan birinin teslim olması ile sonuçlansa da kim güçlüyse ya da kim daha çok sorumluluk alıyorsa genellikle iktidar ona geçmektedir. Şiddet konusunda ve öfke sorunlarında sınırları koruyamamak ve belli bir duruş sergileyememek en önemli noktadır. Şiddet yaşanan tüm ilişkilerin içerisinde her türlü değişken vardır. İlişkilerin başında yaşanan hoşgörüsüzlük, sabırsızlık, kıskançlık ve aşırı sahiplenme gibi davranış ve eylemler olumlu şekilde karşılandığı takdirde artarak devam etmektedir. İlişkilerde flört esnasında dahi cinsiyetçi, özel ve sosyal yaşama müdahale edici ve aşağılayıcı tavırlar ilk fark edildiğinde sınır konmaması ve taviz verme düşüncesi sonucunda bu davranışlar eyleme ve şiddete dönüşmektedir. Ayrıca ilişkilerde veya evliliklerde partnerinizin sizden habersiz sosyal medya hesaplarınızı, mesajlarınızı ve telefonunuzu incelemesi, sizi toplumda küçümsemesi, şüpheci tutumları, fiziksel olarak güç kullanması, sürekli hesap sorması ve sorgulaması gibi davranış ve tutumlarda şiddet kapsamında değerlendirilerek dikkate alınmalıdır.

Kadına şiddet vakalarının genelinde baskı altında olmalarına bağlı olarak partnerinin değişeceğine ve düzeleceğine inanmak veya kabullenmeye geçmek gibi bir yanlış inanış söz konusudur. Bu davranış asla sorunlara yönelik kadın ve erkek açısından bir çözüm üretemezken mutlaka yakın bir arkadaşınıza bu durumu anlatarak paylaşmak suretiyle yardım almanız mümkündür. Kendinizi güçsüz hissetmenizi engelleyecek her türlü düşünceden uzak durarak kendi haklarınızı korumalı ve yaşam haklarınızı da özgürlükleriniz olarak görmelisiniz. Kadına şiddet konusunda fiziksel şiddete maruz kaldığınızda da Polis, Jandarma, Alo 183 Hattı veya Mor Çatı gibi kadın dayanışma örgütlerinden destek almalısınız.

Bir yorum Sizinkini ekleyin
  1. Bir kadın devletimiz tarafindan verilen kadın haklarına saygı duyuyorum peki bu hakkı kötü niyetle kullanirsa sonuna kadar . Ve bir adamla anlasip kocasını kendisine verilen hakkı önüne sürüp anlaştığı dostuyla mahkemeye verip ve uzaklastirma kocasına aldirip sonra rahatça Evimi ve kızımı bu adamın evine kaçırıyor ve devlet bana hiç araştırma yapmadan verdigi bu uzaklaştırma yla destek olmuştur ve 3.gun.ve 15.gun cezaevine koydurdu beni eşime hiç bir şekilde hakaret darp dövme olmaksızın bana ceza aldırıyor bununla hiç bir şekilde yakin temasim yokken ve hala resmi esimdir ve o adamın evinde devletin verdiği hakkı kötüye kullanıp o adamla zina yapıyor ……….bunu hak adalet bumu ve ne yapiyorsam elimden tutan yok ve yeni bir mahkeme açmış bana ceza almam için hiç yakın ve tehdit yokken ……..çok çok şey yazarım buraya daha kaniniz donar bu kadar yeter …Bu hak ve adalet olamaz bu kadın haklaları önüne sürüp sonuna kadar kötüye kullanıyor Bu yüzden cinayetler çoğalıyor bu yüzden yuvalar dağılıyor …ben kadın hastalıkları na sonuna kadar saygiliyim. Ben adaletle hukukla karşılık verecem ben onu allaha ve adaletimize havale ettim çok çok şey var geri kalanı hukukl a paylaşacağım önce saygi sonra sevgi bir ailede olacakki bir ömür boyu devam etsin Saygılarla kalın sağlıcakla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir