Pelin Otu Nedir? Pelin Otunun Faydaları,Pelin Otunun Yan Etkileri

Pelin Otu Nedir?

Pelin otu Türkiye sınırları içerisinde yetişme özelliğine sahip olan tıp alanı da dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılan bir bitki türüdür. Ancak pelin otunun mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Uzun ömürlü bir bitki türü olup içerisinde uyuşturucu etki yaratan toksin maddeler de bulunur. Pelin otu acı bir tat verir. Bu nedenle halk arasında kullanımı çok yaygın değildir. Bitki yetiştikten sonra kurutulur ve saklanarak genelde ilaç yapımında kullanılır.

Pelin Otunun Faydaları

  • Kilo almak isteyenler için iştah açıcı etkisi vardır.
  • Bağırsak sorunlarında ve sindirim sistemi sorunlarında etkilidir.
  • Uzman tavsiyesi ile bazı otlar ile karıştırıldığında mide sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Böbrek taşı sorunlarında tedavi edici etkiye sahiptir. Çünkü idrara çıkarma etkisi vardır. Bu da taş düşürmeyi kolaylaştırır.
  • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
  • Özellikle bağırsaklarda bulunan parazitlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Bazı böceklerin neden olduğu zehirlenme gibi sorunların giderilmesinde etkilidir.

Pelin otunun bunların dışında da birçok faydası bulunmaktadır. Ancak herkesin kullanmaması gerekir. Kullanmadan önce mutlaka bir uzman ile görüşülmesi gerekir.

Pelin Otunun Yan Etkileri

Pelin otu çay gibi demlenerek içilebilen bir bitkidir. Ancak sürekli kullanılmaması gerekir. Ortalama 2 hafta sonra bırakılmalıdır. İçerisinde bulunan maddeler zehirlenme gibi olumsuz durumlara neden olabilir. Özellikle ilaç kullanan kişilerin kullanımında çok dikkatli olması gerekir. Özellikle hamile olanların kullanmaması gerekir. Halk arasında hamilelik ve lohusalık döneminde faydalı olduğu gibi yanlış bir düşünce hakimdir. Ancak kesinlikle hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaması gereken bir bitkidir. Bazı bireyler alerjik bir yapıya sahiptir. Belirli bitki ve besinlere alerjisi olanların kullanmaması gerekir. Bunların dışında da mutlaka doktora danışılmalı ve doktor tarafından uygun görülmediği sürece kullanılmaması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir